جراحی پلک + بلفاروپلاستی و تاثیر آن بر زیبایی چشم ها | دکتر مجیدی

جراحی پلک یا بلفاروپلاستی روند جراحی است که قادر است شکل ظاهری ناحیه اطراف چشم ها را بهبود بدهد. این جراحی می تواند پف زیر پلک ها را نیز درمان کرده و پوست اضافی پلک بالا را بردارد. وقتی سن بالا می رود و پوست پیر می شود به مرور خاصیت ارتجاعی آن از دست می رود. وقتی پوست حالت ارتجاعی نداشته باشد و نیروی جاذبه هم باعث کشیده شدن آن رو به پایین شود، پوست اضا+فی در پلک بالا و پایین شکل می گیرد. عمل جراحی پلک در پلک بالا، پایین یا هر دو قابل اجرا می باشد و علاوه بر به همراه داشتن مزایای زیبایی، می تواند به افرادی که افتادگی پوست، میدان دید آنها را محدود کرده است نیز کمک کند تا دید بهتری داشته باشند. اگر با مشکلاتی از قبیل افتادگی پلک، پف زیر پلک، یا محدود شدن بینایی به دلیل افتادگی پوست در بالای چشم ها دست به گریبان هستید، خواندن ادامه مطالب که از سوی دکتر محمد مجیدی گردآوری شده است، به شما کمک می کند تا راه حل مناسب درمان این مشکلات را پیدا کنید و با رفع آنها، علاوه بر بازیابی زیبایی و جوانی در ناحیه چشم ها، با دید بهتر، از کیفیت زندگی بهتری برخوردار شوید.

 

جراحی پلک - دکتر مجیدی

 

آیا من داوطلب خوبی برای جراحی بلفاروپلاستی هستم؟

اگر سن تان حداقل سی سال است و از سلامت عمومی خوبی برخوردارید و به بیماری چشمی مبتلا نیستید، بعنوان یک داوطلب ایده آل برای پروسیجر عمل زیبایی پلک محسوب می شوید. چنانچه به یک یا چند مورد از بیماری هایی از قبیل خشکی چشم، آب سیاه، جداشدگی شبکیه، ناهنجاری های تیروئید، بیماری گریوز، پرکاری یا کم کاری غده تیروئید، بیماری های قلبی عروقی، فشار خون بالا و برخی ناهنجاری های مربوط به گردش خون و بیماری دیابت، مبتلا هستید، متاسفانه محدودیت هایی در اجرای فرایند جراحی پلک برایتان پیش خواهد آمد. البته، در چنین شرایطی، پزشک شرایط شما را به دقت مورد بررسی قرار می دهد و در صورت امکان، جراحی را تحت شرایط کاملاً کنترل شده به شکلی که آسیبی به سلامت تان وارد نشود، اجرا می کند.

به طور کلی ، منطقی بودن و داشتن انتظارات منطقی از نتیجه عمل، از دیگر مواردی است که در تعیین داوطلبی بیمار، لحاظ می شود. جراحی بالا کشیدن پلک قطعاً زیبایی تان را ارتقا می دهد و باعث بالا رفتن اعتماد به نفس تان می شود ولی نباید انتظار معجزه از آن داشته باشید. برای مثال، جراحی پلک ایرادات ساختاری که در سایر بخش های صورت شما وجود دارد را درمان نمی کند و اگر انتظار دارید جوانی و زیبایی به سایر بخش های صورت تان نیز بازگردد، باید طبق توصیه پزشک، از جراحی های زیبایی دیگر از قبیل لیفت پیشانی، جراحی بینی، جراحی فک، لیفت صورت و غیره بر حسب نیازتان، بهره مند شوید.

بهترین سن برای جراحی بلفاروپلاستی

هر سنی بعد از 18 سالگی می تواند سن مناسبی تلقی شود البته مشروط بر اینکه فرد از مشکلات افتادگی پوست در ناحیه پلک، به دلایل مختلف ژنتیکی یا بالا رفتن سن، رنج ببرد. معمولاً بیمارانی که برای انجام این جراحی مراجعه می کنند در دهه های سوم، چهارم و بالاتر زندگی خود قرار دارند.

مراحل آماده شدن برای جراحی پلک

در فاز آماده شدن برای عمل زیبایی پلک ، جراح موارد زیر را به شما توصیه می کند:

  •  انجام تست های آزمایشگاهی تجویز شده
  • ترک سیگار
  • تغییر در دوز یا قطع مصرف داروها طبق دستور پزشک
  • قطع مصرف داروهای ضد التهاب، آسپرین، رقیق کننده های خون، مولتی ویتامین ها و مکمل ها به دلیل تاثیر آنها در شدت گرفتن خونریزی

علاوه بر موارد فوق ، باید با یکی از دوستان یا نزدیکان هماهنگی های لازم را انجام دهید تا بعد از عمل ، شما را به منزل بازگردانده و حداقل برای شب اول بعد از جراحی در کنارتان باشد.

چگونگی انجام فرایند جراحی پلک

برحسب اهداف شما و توصیه های پزشک، جراحی بر روی یکی از دو بخش پلک بالا، پلک پایین یا هر دو انجام می شود.

جراحی پلک بالا:

در طول این فرایند، جراح برشی را در چین طبیعی پلک بالا ایجاد می کند. رد بر جای مانده از این برش، در زمان باز بودن چشم، کاملاً پنهان می شود. بعد از برش، جراح پوست و چربی اضافی را برداشته و برش را بخیه می زند.

جراحی پلک پایین:

در طول این فرایند، جراح برشی را درست در خط مژه پایین ایجاد کرده و پوست اضافی را بر می دارد. گاهی هم جراح از یک برش مخفی در داخل پلک پایین استفاده می کند تا مشکلات پلک پایین را رفع کرده، پوست اضافی را برداشته و بافت چربی را در موقعیت مناسبی قرار داده یا پخش کند. بعد از اتمام جراحی، برش ها بخیه زده می شود و با سپری شدن دوره بهبود، نتیجه دلخواه حاصل می شود.

عمل جراحی زیبایی پلک چقدر طول می کشد؟

جراح معمولاً عمل پلک بالا را در مدت زمان 45 دقیقه تا یک ساعت کامل می کند. اما اگر قرار باشد که هر دو پلک به طور همزمان جراحی شوند، طول مدت جراحی تا 2 ساعت افزایش پیدا خواهد کرد.

رویدادهای بعد از عمل جراحی پلک

بخیه های زده شده روی پلک حدوداً به مدت یک هفته روی پوست باقی می ماند. ورم و کبودی هم که بعنوان عوارض جانبی نرمال بعد از هر عمل تهاجمی، قابل انتظار خواهد بود. برای چند روز فعالیت های فیزیکی تان را محدود کنید و در منزل بمانید تا پلک ها فرصت کافی برای بهبود پیدا کردن را به دست آورند.

مهم ترین، حساس ترین و ظریف ترین فاز در هر پروسیجر زیبایی یا درمانی، انتخاب یک پزشک خوب است. بهترین متخصص جراحی پلک قادر است با به کار گرفتن جدیدترین روش جراحی و درمان افتادگی پلک، مشکلات موجود در این ناحیه از صورت را درمان کند. یک جراح خوب، محکم ترین تکیه گاه برای تضمین کسب دلچسب ترین نتیجه از جراحی است. هر قدر با وسواس بیشتری در این فاز عمل کنید به نقطه موفقیت یعنی یک جراحی بدون عارضه و با نتیجه ای فوق العاده تحسین برانگیز، نزدیک تر می شوید.

عوارض جراحی پلک

مثل هر فرایند جراحی دیگر، عمل جراحی پلک نیز عوارضی را به دنبال دارد. البته، جز عوارض اجتناب ناپذیر از قبیل درد، کبودی و ورم که موقتی بوده و با سپری شدن دوره بهبود، فروکش می کنند، عوارض بد و ناخوشایند، در موارد بسیار نادر ممکن است رخ دهد و در صورتی که در فاز انتخاب جراح، دقت عمل کافی را به کار گرفته باشید می توانید با خیال آسوده، بدون نگرانی نسبت به عوارض، منتظر یک نتیجه دوست داشتنی باشید.

آنچه باید درباره دوره ریکاوری عمل جراحی پلک بدانید:

هرچند این عمل اغلب بعنوان یک جراحی بدون درد یاد می شود ولی همانطور که پیشتر اشاره شد، ورم و کبودی عارضه های اجتناب ناپذیر آن هستند. اکثر بیماران معمولاً بعد از 10 الی 14 روز می توانند در جمع های عمومی حاضر شوند ولی دوره بهبود کامل، تقریباً چند ماه طول می کشد. در طول دوره ریکاوری بلفاروپلاستی، از کمپرس سرد و پماد های آنتی بیوتیک برای تسکین ورم استفاده کنید. دستورالعمل هایی که جراح تان به شما توصیه خواهد کرد احتمالاً موارد زیر را شامل می شود:

  • نحوه مراقبت از چشم ها
  • داروهایی که می تواند به سرعت گرفتن بهبود کمک کرده و از بروز عفونت جلوگیری کند.
  •  توصیه هایی در خصوص دغدغه هایتان در مورد محل جراحی
  •  اعلام تاریج جلسه چک آپ بعد از عمل

نتیجه جراحی پلک تا چه مدت ماندگار است؟

بلفاروپلاستی علیرغم تمام مزایای مثبت خود نمی تواند جلوی روند طبیعی پیر شدن را بگیرد ولی اغلب نتایج به دست آمده از آن برای مدت زمان طولانی ماندگار است. بسیاری از بیمارانی که سبک زندگی سالمی را دنبال می کنند و مراقبت های پوستی را به درستی انجام داده و از پوست خود در برابر نور خورشید محافظت می کنند، اغلب می توانند برای تمام عمر از مزایای مثبت این عمل زیبایی بهره ببرند.

قیمت مناسب و هزینه جراحی پلک

بدون شک یکی از دغدغه هایی که ذهن اکثر بیماران داوطلب جراحی های زیبایی را به خود مشغول می کند، هزینه است. اینکه این هزینه قرار است بابت چه خدماتی باید پرداخت شود و اینکه آیا در قبال این هزینه پرداخت شده، نتیجه رضایت بخشی حاصل خواهد شد یا خیر. خب طبیعتاً زمانی که جراحی به دست یک متخصص جراح پلک خوب سپرده شود، بیمار پاسخ سوالات خود را خواهد گرفت. علیرغم این، یک دکتر خوب عمل پلک، با درک دغدغه بیمار، در طول جلسه مشاوره، زمانی را به بحث درباره هزینه عمل، اختصاص می دهد.

آیا جراحی پلک درد دارد؟

بلفاروپلاستی یکی از کم درد ترین پروسیجرهای زیبایی است که معمولاً درد آن به همان روز عمل ختم می شود و بعد از آن بهبود، با سرعت بالایی پیش می رود.

عمل پلک و بینی به طور همزمان

همانطور که توضیح داده شد ، جراحی پلک خود منجر میشود چهره فرد شاداب تر و جوان تر به نظر برسد. در این میان کسانی هستند که تمایل دارند به صورت همزمان ، بینی شان را نیز جراحی کنند. در نتیجه انجام همزمان جراحی بینی و بلفاروپلاستی ، زیبایی و جوانی دو چندان در چهره تجلی می یابد

دکتر محمد مجیدی

جراح و متخصص گوش و حلق و بینی

دکتر محمد مجیدی ، جراح و متخصص گوش و حلق و بینی در شهر تهران هستند. ایشان با سال ها سابقه در این زمینه و بهره گیری از تکنیک جدید رینوپلاستی طبیعی شیک ، در کسب رضایت بیماران و افزایش آمار عمل های موفق ، عملکرد مطلوبی داشته است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

چاپ صفحه
پرینت